Načítám...

Obuv Black Diamond

Freeridové lyžařské boty od Black Diamond se dělí do dvou kategorií: Alpine Touring a Telemark, dále pak podle zaměření na Efficient a Power Series.


Freeridové lyžařské boty

Pro vývoj a konstrukci všech lyžařských bot od Black Diamond AT i telemarkových jsou nejdůležitější tři faktory: tvar, pevnost, snadné nazouvání. Bota se musí lehce nazouvat, musí padnout a její pevnost musí odpovídat použití. Výsledkem jedinečné kombinace těchto tří rysů jsou lyžařské boty BD, které vynikají svými vlastnostmi a poskytují bezkonkurenční pohodlí.

TVAR

Vyvinuli jsme značné úsilí, abychom vytvořili pohodlné a maximálně výkonné freeridové boty, které ihned a bez problémů padnou každé noze. Pokud vám boty přeci jen zcela nepadnou nebo vám nevyhovují jejich vlastnosti při používání, nabízí se celá řada možností. Chcete-li plně využít  výhod, které poskytuje nastavitelný design, navštivte stránky pohotovosti Master Fit University (www.masterfitinc.com), na kterých najdete popis mechanismů a techniky nastavování BD bot.

 • Vnitřní podšívka botičky z hladkého antimikrobiálního materiálu pro snadné nazouvání a vyzouvání.
 • Vnitřní zesílené polstrování chránící oblast  Achillovy paty
 • Spodní část vnitřní botičky ze Strobel materiálu, který se nesešlapává a uchovává si původní konstrukci a tloušťku.
 • Izolační vložka skeletu, kterou lze vyjmout a upravit.
 • Anatomicky tvarovaná holenní část, díky které bota ihned padne. Její tvar lze dále upravit vypékáním.
 • Pružná část umožňující ohýbání vzad při chůzi.
 • Anatomicky tvarovaná vypékací vnitřní vložka botičky.

 

Vnitřní botičky

Veškeré vnitřní botičky BD mají anatomicky tvarovanou 3D konstrukci, spodní část tvoří stabilní materiál Strobel, který se nesešlapává a zachovává dlouhodobě stabilní vysoký výkon, tvar a pohodlí. Zdrsněná spodní část minimalizuje posouvání vnitřní botičky ve skeletu a nabízí dostatečné pohodlí i při chůzi bez lyží kolem chaty.

Botička se díky konstrukci opatřené jazykem přizpůsobí různé šíři lýtka, lanko utahující botičku v horní a dolní části lze povolit, aby nebyla omezena lehkost pohybu při chůzi. Bereme v úvahu změny zatížení při přenášení hmotnosti dopředu, vzad i stranou, proto je botička je zpevněna po celém obvodu, tedy z 360°. Celá botička, vyjma pevné a tvarově stabilní vložky ze Strobel,  je vypékací, ve většině případů není nutné této výhody využít, protože botičky z vrstveného pevného materiálu se zesíleným polstrováním v oblasti Achillovy paty zkrátka sedí.      

 

BOA ® zapínání

Jedinečné a plně nastavitelné BOA ® zapínání využívá zcela novým způsobem výhody běžného utahování pomocí tkaniček bez jakéhokoli trápení. Okamžitě ucítíte, jak se botička utahuje a těsně obepíná holeň. BOA® systém zároveň zaručí úplnou a kontrolovatelnou fixaci nohy  bez nutnosti zapínat přezky skeletu, pokud chcete můžete přezky nechat úplně rozepnuté (pouze při chůzi do kopce s i bez lyží), aniž by se vám zvedala pata. Informace o náhradních dílech a opravách najdete v BOA® instruktážním manuálu přiloženém k zakoupenému zboží nebo se zaregistrujte na www.boatechnology.com .

 

STROBEL 3D tvarová konstrukce

Abychom vytvořili botičky, jejichž konstrukce reálně odpovídá anatomii lidské nohy, jsou všechny BD botičky jsou od samého počátku šité na 3D ševcovských kopytech. Nešijeme z plochých kusů  pěny, které dodatečně přebírají tvar boty nebo jsou pro dosažení potřebného tvaru v konečné fázi tepelně upravovány. Nezbytnou součástí anatomicky 3D tvarované konstrukce je pevná a tvarově stálá spodní vrstva vyrobená z materiálu Strobel přišitá ke svršku. Strobel je tvarově stálý materiál, který podává stabilní výkon a reaguje na pohyb (na rozdíl od pěny, používání botiček s pěnovou spodní vrstvou je jako řídit sporťák v sandálech). Všechny BD botičky jsou navržené tak, aby byly slučitelné s použitím speciálních i ortopedických vložek do bot.

 

Vložka skeletu

Vložka skeletu tvoří plochý základ, na kterém stojí veškerý váš výkon. Udává výchozí konstrukční nastavení boty, které udržuje bez ohledu na další úpravy. Vložka skeletu v případě potřeby umožňuje další úpravy, např. změnu náklonu platformy a vnitřní canting. Výměna dámské vložky (s náklonem 4°, tedy prudší) za pánskou ( s náklonem 3°), při velikosti boty 27 představuje rozdíl výšky v patě 7mm, výška pánské vložky je 20mm a dámské 27mm. Pokud máte vysoký nárt, můžete vyměnit pánskou vložku za dámskou a předejít bolestem klenby, případně můžete jednoduše přidat  klínek pod patu. Na druhé straně lze vyměnit i dámskou vložku za pánskou.

 

BD vypékací vnitřní vložka botičky

Tvar vnitřních vložek je speciálně navržen tak, aby vyhovoval většině chodidel, navíc sou botičky vypékací, tím se minimalizují problémové partie. BD boty jsou zároveň navržené tak, aby byly použitelné v kombinaci se speciálními i ortopedickými vložkami do bot.

 

Vypékací botičky

Tvar botičky lze snadno upravit vypékáním, můžete zvětšit prostor v oblasti paty, zmenšit prostor pro prsty vypékáním bez formovacího návleku k tvarování špičky, upravit botičku pro vysoký nárt nebo šestý prst.Více informací naleznete v části VYPÉKÁNÍ.

 

Specifika dámské obuvi

Mezi specifika dámské obuvi patří nižší a mohutnější komín s botičkou tvarově uzpůsobenou tvaru lýtka, tenčí a nastavitelný lýtkový spoiler, vyšší vnitřní vložky skeletu, silnější vrstva pěny v prstové části, užší pata i oblast Achillovy šlachy. Příklad: abychom dosáhli mohutnějšího komínu, zmenšili jsme v místě překrytí vrchní část i spoiler a vznikl prostor pro štědře modelované dámské lýtko.

 

Kopyto

Kopyta BD jsou navržena tak, aby bota perfektně padla, poskytovala dostatek prostoru pro prsty ve špičce a zároveň těsně obepnula patu. Nejhorší, co může na botě být, je nevhodná výška v patě, právě v tomto bodě dochází ve většině případů k pochybení. Optimální velikost patního důlku a oblasti Achillovy šlachy zaručuje, že obuv na noze pevně sedí, aniž by docházelo ke zbytečnému mačkání prstů (prsty potřebují při pochodu dostatek prostoru, aby se mohly pohodlně roztáhnout). Kopyta navržená speciálně pro ženy jsou  po obvodu  v zánártí stejně široká a stejně plochá pod patou jako kopyta pánská, ale oblast Achillovy paty je nepatrně užší, klenba vyšší, oblast kolem prstů je více izolována a spodní lýtková část širší.

 

Typy vnitřních botiček

 • AT Power Fit: Nejtvrdší, nejvyšší AT botička s maximálním laterálním vyztužením a vyztužením jazyka
 • AT Power Light: Nižší komín pro klasičtější AT použití
 • Tele Power Fit: Nejtvrdší a nejvyšší tele botička s maximálním laterálním vyztužením 
 • Tele Efficient Fit: Nižší komín a lehčí stavba pro náročný pohyb v terénu.
 • Telemark Efficient Fit Light: Naše nejlehčí botička.

 

Nastavení laterálního náklonu komínu

Pokud  jste nevyzkoušeli přesné laterální nastavení konstrukce Triax Frame, možná ani netušíte, že právě toto nastavení je pro vás nejdůležitější, protože vás nenutí přizpůsobit se rádoby pohodlnému továrnímu nastavení osy. Jakmile budete mít polohu komínu správně nastavenou, okamžitě ucítíte rozdíl, budete moci přirozeně běhat na lyžích po rovině rychleji, rychleji také postavíte lyže na hranu. Jedinečným rysem BD bot je  nastavování dopředného náklonu, který je "volný" a lze jej přizpůsobit nastavení úhlu komínu.

 

Nastavení dopředného náklonu/nákleku

Správné nastavení dopředného náklonu bývá často nedostatečně využívané a podceňované. Naše boty lze nastavit v rozpětí od 14-22° náklonu holenní kosti oproti rovné podložce. Dopřený náklon však také úzce souvisí s dorziflexí (tj.v souladu se stupněm dopředného ohnutí v kotníku se zvedá pata).

 

Test náklonu podle vzájemné polohy špičky nohy a čéšky

jednoduchý test

stupně náklonu

čéška před špičkou

3 prsty

22°(>22°, doporučujeme tvrdší boty)

čéška nad špičkou

2 prsty

18°

čéška za špičkou

1 prst

14° (<12°, doporučujeme tvrdší boty)

 

Nastavitelný spoiler

Různé tvary lýtek vyžadují rozdílné nastavení šířky (tj. spoileru), aby boty správně sedly. Nastavitelný spoiler může být používán i pro mírné úpravy dopředného náklonu. Spoilery pro muže a ženy se liší, dámské jsou klenutější v horním okraji, tvar klínu je celkově užší, aby vyhovoval níže posazenému lýtku.

 

FLEX

 

TRIAX frames (KONSTRUKCE)

Základ trojice BD Triax Frames tvoří konstukce vyrobené vstřikováním materiálů o různé hustotě ze tří stran.Výraznou inovací prošla celková tvrdost skeletu, není mechanická a není závislá na jazyku, výrazným rysem je hladký předozadní přenos síly při zachování maximální laterální pevnosti. Navíc tato konstrukce poskytuje zcela nový pocit  pohodlí a výkonnosti při túře.

 • Triax Pro TM - Zvýšená pevnost v ose, BD bota s nejvyšší dopřednou tvrdost pro intenzivní, vysoký výkon, svými kvalitami se blíží sjezdovým botám.
 • Triax Performance TM - Tvrdost, která víc odpustí, avšak stále zachovává kvality blízké sjezdovým botám, ale jsou vhodnější pro klasičtější AT styly.
 • Triax Tele Pro TM - Maximální pevnost v ose, poskytuje maximální dopřednou tvrdost bez ohledu na tvrdost jazyka umožňuje přirozené ohýbání chodidla nohy při zátěži.
 • Triax Tele Performance TM - Snížená hmotnost, nižší pevnost v krutu a hladký komín.
 • Triax Tele Tour TM - Konstrukce určená pro túry, poskytuje pevnost, která je přirozená a ledacos odpustí.

 

Flex index (Index tvrdosti)

Porovnání tvrdosti, které podává informace o vzájemném postavení bot v rámci výrobní řady, obvykle nelze srovnávat výrobky různých značek.Většinou jde souhrn pocitů, protože tvrdost není pouze dopředná tvrdost, ale také laterální a dozadu. Obecně se rozumí, že Flex 150 je tvrdost hodná závodních bot pro Světový pohár, Flex 130 pro vysoký výkon ve freeridu nebo běžných závodech, Flex 110 otevírá řadu výkonných měkkých bot pro freeride, boty s Flex pod 90 jsou pro rekreační použití a pro začátečníky .

 

Překrytí plastů

Konstrukce překrytí plastů je to, díky čemu se v botách BD nebudete cítit stejně a ani nebudete lyžovat stejně jako v tradičních AT botách (což je pozitivní). V oblasti Tele je tvrdost díky konstrukci skeletu s překrytím plastů více či méně nezávislá na tvrdosti jazyka. V obou případech nejde pouze o rys, který pocítíte při chůzi vpřed, především objevíte novou dimenzi při výkonu v terénu, aniž byste spoléhali na tvrdost jazyka, která standardně hraje hlavní roli při přenosu síly přes botu do lyže.

 

PEBAX

Pebax je materiál, který zaručuje o 20% nižší váhu při zachování pevnosti běžných uretanových materiálů. Pebax je zároveň výrazně tepelně stabilnější, což znamená stabilní pevnost v širším teplotním spektru.Pebax používáme pro spodní části  našich bot,ale i vrchních partií na modelech Factor, Method, Shiva, Custom a Stiletto.

 

POLYURETHAN

Běžný materiál používaný na výrobu většiny skeletů lyžařských bot. Polyurethan poskytuje o něco horší pocit než Pebax, aniž by si uchoval potřebnou pevnost. Polyurethan používáme na výrobu komínů pro modely Push, Seeker, Trance a Axis.

 

Přepínání chůze/sjezd

Standardní součást telemarkových bot, ale i našich AT bot. Jde o primární komponent, který odlišuje BD boty od sjezdových bot horní řady.

 

Kompatibilní výměnná podrážka

Výměnné podrážky se vyrábějí ve dvou velikostech: "Small" ve velikosti 25.5 a "Large" ve velikosti 26 a větší.

 

AT podrážky #120401

Tyto podrážky jsou v základním vybavení u bot Method a Shiva, jsou zaměnitelné v rámci celé řady AT Power Series a jsou kompatibilní se systémem vázání Dynafit

 

Sjezdové podrážky #120400

Tyto podrážky jsou v základním vybavení u bot Factor, jsou zaměnitelné v rámci celé řady AT Power Series.

 • AT PODRÁŽKY (kompatibilní se skialp vázáním, které odpovídá DIN ISO 13992)
 • SJEZDOVÉ PODRÁŽKY (kompatibilní se sjezdovým vázáním, které odpovídá DIN ISO 9462)

 

Kompatibilita 3 pinovým vázáním

Telemarkové boty výrobní řady Efficient Series (Seeker, Trance a Axis) jsou kompatibilní s 3-pin vázáním. Telemarkové boty výrobní řady Power Series (Custom, Stilleto a Push) nejsou kompatibilní s 3-pin vázáním.

 

VYPÉKÁNÍ

Celou botičku od prstů k patě, komín i jazyk lze při vyšší teplotě tvarově upravit.

Poznámka: Je nezbytně nutné dokončit všechny tvarové úpravy, aby botička padla, před vypékáním. Než zapnete troubu, nazujte si obě boty (botičky včetně skeletu) a ověřte si, že přezky, vrchní stahovací pásek i spoiler jsou ve správné pozici. Dopřený náklon a osa komínu musejí být také nastaveny ještě před vypékáním.

 

 

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY TÝKAJÍCÍ SE VYPÉKÁNÍ

Otázka:   Je absolutně nezbytné, aby se botičky vypékaly?

Odpověď: Ne.Botičky samy o sobě mají vysoce kvalitní tvar, díky anatomicky tvarované 3D konstrukci, většinou ihned padnou. Pokud je potřeba, aby se botička přizpůsobila problémovým partiím nohou jednotlivých zákazníků, je čas ji tepelně upravit.

 

Otázka:Jak dlouho se botička vypéká?

Odpověď: Na BD horkovzdušné vypékací troubě je dvojí nastavení: Performance Fit – komplexní tvarová úprava (teplota je vyšší, čas vypékání delší) a Comfort Fit – menší úpravy a rychlé dotvarování druhé nastavení, čas vypékání je kratší)

 

Otázka: Které části BD botičky jsou vyrobené z tepelně upravovatelné pěny?

Odpověď: Upravovat lze celou botičku – od špičky prstů k patě, komín i jazyk. Spodní díl z materiálu Strobel však vypékací není.

 

Otázka: Mají se botičky nechávat při vypékání ve skeletu?

Odpověď: Doporučujeme tvarovat botičky ve skeletu, aby nedošlo k dodatečnému poškození tvaru při pěchování horké botičky  zpět do skeletu (zejména botiček se zdrsněnou spodní částí).

 

Otázka: Je potřeba vyndat vložky z botiček?

Odpověď: Ano. Vnitřní vložky botiček jsou také vypékací, ale pro jejich tvarování je však zapotřebí nižší  teploty a kratší čas. Pokud botičku při vypékání botičky nevyjmete, připálíte ji.

 

Otázka: Co mám dělat, pokud používám ortopedické vložky?

Odpověď: Používejte je. Naše vložky jsou skutečně vynikající a tvoří kvalitní základ pro chodidlo, ale nemohou poskytnout takové pohodlí, jako speciální ortopedická vložka vyrobená pro zákazníka na míru. Avšak konstrukce vnitřní botičky a plochá izolační vložka skeletu jsou speciálně navržené, aby byly kompatibilní s ortopedickými vložkami.

 

Otázka: Je možné dát botičku do normální pečící trouby?

Odpověď: Doporučujeme použít speciální horkovzdušnou vypékací troubu nebo fukar, aby botička zůstala ve skeletu. Pokusili jsme se analyzovat i běžné trouby, ale u nich obvykle dochází k přehřátí komínu, zatímco oblast prstů  na nohou jsou stále studená. Dále je značný rozdíl mezi teplotou na povrchu pěny a ve středu vrstvy. Je tedy nutné strávit poměrně dlouhou dobu správným nastavením proudu vzduchu v troubě, aby se celá botičky zahřívala rovnoměrně a mohli jsme s jistotou formovat botičku na správných místech.    

 

Otázka: Může si zákazník vypéct botičku sám doma?

Odpověď: Pokud je zapotřebí botičku tepelně upravit (vypéci), důrazně doporučujeme všem zákazníkům, aby navštívili kvalifikovaný servis a nechali si boty odborně upravit. Používání kuchyňské trouby pro vypékání botiček je riskantní podnik a může mít celou řadu vážných následků mezi jinými i zvrásnění povrchu botičky, zkroucení spodní části botičky a její  odtržení od horní části.


ÚDRŽBA  A SKLADOVÁNÍ

BD boty se vyznačují velkým počtem výměnných dílů (v různých velikostech a modelech pro pravou a levou nohu), výměnné jsou také utahovací pásky, přezky, botičky, podrážky a další.

Zásady údržby a skladování:

 • Udržujte boty čisté a bez zbytků špíny, soli atd. Na omytí používejte slabý mýdlový roztok. Nikdy nepoužívejte chemikálie nebo ředidla.
 • Vyjměte botičky a vnitřní vložky botiček a řádně je usušte.
 • Skelety, botičky a vnitřní vložky botiček  nikdy nevystavujte přímému zdroji tepla, např.kamna, oheň, radiátory, sušičky, trouby včetně mikrovlnných atd.
 • Než uložíte boty k letnímu spánku, popř. před delším skladováním, se ujistěte, že skelety i botičky včetně vnitřní vložky jsou zcela suché, zapněte přezky a boty uložte na suchém místě mimo dosah slunečního světla a přímého zdroje tepla.
 • Pravidelně kontrolujte místa, kde dochází ke tření na patách a na palci, abyste předešli nadměrnému opotřebování materiálu.

 

ZÁRUKA

Oficiální záruční centra viz www.bdel.com

Na lezecké vybavení a vybavení pro freeride, skialp a telemark (backcountry) poskytuje Black Diamond záruku, která se vztahuje na defekty výrobku (Výrobek) týkající se materiálu a provedení. Tuto záruku může uplatnit výhradně první majitel (Kupující) a to po dobu jednoho roku od data zakoupení výrobku. Záruka na čelovky je prodloužena na 3 roky. Pokud  Kupující  zjistí, že výrobek vykazuje jakoukoli závadu výše uvedeného charakteru, má právo reklamovat Výrobek u prodejce nebo jej doručit na adresu uvedenou na konci manuálu.Veškeré Výrobky, na které se tato záruka vztahuje, budou okamžitě a bezplatně opraveny nebo vyměněny za nové. Jde o rozšířenou záruku ke standardní záruce a po uplynutí platnosti standardní záruky i tato pozbývá platnosti.

ZÁRUKU NELZE UPLATNIT

Jakákoli záruka se nevztahuje na běžné opotřebování a únavu materiálu věkem (poškození způsobené hranou lyže a odřením, sešlapání podrážky atd.) Záruky nelze uplatnit, pokud došlo k  neautorizované úpravě, modifikaci nebo „vylepšení“ výrobku.

Záruka neplatí, po

Blog