Načítám...

Sedmdesátá léta

V roce 1983 se Haro Mulzer a pár jeho přátel účastnilo ski safari v Taosu. Nikdo si nedokáže představit kolik obdivovatelů se našlo mezi diváky i závodníky samotnými když viděli sjíždět prudký svah plný boulí nadšence na běžkových lyžích. Všichni byli novou technikou natolik okouzleni, že se chtěli novému stylu učit. Peter Lindek obstaral do svého kempu 20 párů telemarkového vybavení a kromě trikového lyžování začal vyučovat i telemark. To co v Německu bylo úplnou novinkou patřilo v Americe, zejména v USA, k běžně vídaným věcem na sjezdovkách.

V Americe éra novodobého telemarku odstartovala již v 70 tých letech. Některým lyžařským instruktorům a horským vůdcům z Colorada se dostala do rukou kniha Come ski with me od Stein Eriksona a rozhodli se popsanou techniku vyzkoušet. Protože rádi lyžovali stranou od vybudovaných lyžařských center, nacpaných k prasknutí, s radosti přijmuli výhodu, kterou jim nová technika a vybavení nabízela. Pohyblivá pata se stala výhodou při nekonečných putováních zasněženými pláněmi a mnohem lehčí výbava ušetřila drahocenné síly.
Sjíždění s volnou patou přináší spoustu radosti, krásy a kouzla, které při klasickém lyžování nikdy neobjevíme. Velkým problémem se stala vyzbroj a vystroj, které se v té době sériově nevyráběla. Tele nadšencům nezbývalo nic jiného než experimentovat a metodou pokus-omyl vyrábět vlastní výbavu. Jako první sáhli po tradičních běžně dostupných běžkových lyžích, které doma modifikovali na tzv. backcountry lyže. Zpevnili vázání ve špičce a pokoušeli se najit lyže širší se silnejšími hranami, poté se pokoušeli strčit špičku kožené boty do zpevněného vázání. Jeden z největších průkopníků znovuzrozeného telemarku byl Rick Borkovec, mladý Američan z Crested Bulte, který zveřejňoval mnoho článku a tím inspiroval mnoho nadšencu z řad normálních lyžařů, aby přestoupili na novou techniku. Postupem času byly firmy vyrábejicí sportovní zboží, na základě vysoké poptavky, donuceny vyrábět speciální výzbroj a výstroj na telemark.
 
Jako první na trh vstoupila firma Black Diamond, která v roce 1984 představila pérové vázání, speciálně upravené na tuto techniku. 
 
Již v roce 1980 předvedli američtí profesionální učitelé lyžování synchronní jízdu na telemarkových lyžích. 
 
V roce 1983 byla na kongresu Interski v italském Sesto představena telemarková technika sjíždění a rovněž metodika. 
 
V Evropě byli prvními průkopníky Němci. V polovině osmdesátých let se začala vyrábět speciální výstroj a výzbroj. V roce 1985 jsme si poprvé mohli koupit výstroj, a to ve sportovním obchodě v Mnichově. Na mezinárodní výstavě ISPO už nebylo zajímavostí spatřit telemarkové lyže, boty a první modely Rottefella vázání. Z Německa se poté začal telemark rozšiřovat do všech alpských zemí. Postupně se stával telemark velice moderní a mnoho firem na tuto výzvu adekvátně zareagovalo a začalo tento druh zboží vyrábět. Jako první se na trhu objevili firmy Karhu, Kästle, Fischer, Blizzard, Dynastar a vázání Rottefella.
S rozvojem výzbroje a výstroje přicházejí ruku v ruce i různá klání a to na všech urovních, od oblastních až po mezinárodní.
Velikým zlomem ve vývoji byl začátek devadesátých let, kdy italská firma Scarpa vyvinula první plastové přezkové boty. Poprvé byly představeny na mnichovském ISPU 1991. Díky opoře bot se jízda stáva rychlejší, agresivnější, jistější a snažší.
 
Kluby a organizace
Postupem času příznivců volné paty přibývalo a začali se seskupovat do různých organizaci. 
1985 - 1. telemarková organizace v Německu - DTSO 
nejstarší tele club - TCE telemark - club Engelburg
 
text: "Pól"
Blog