Načítám...

Závody a soutěže

V jakémkoliv kolektivu lidí se vždy najde alespoň jeden člověk, který se s ostatními chce srovnávat, soutěžit a samozřejmě vítězit. Vyznavači staré norské techniky nezůstavají v tomto směru pozadu. A tak romantické procházky zasněženými pláněmi, výstupy za měsíčního svitu a nekonečné sjezdy vystřídaly soutěže, kde se vítězem stava ten, kdo je lepší, rychlejší, kdo skáče výše a dolétne dále.

Pro ty, kteří nechtějí s ostatními měřit rychlost je připravena krasojízda ve volném terénu a boulích. Kromě rychlosti se zde hodnotí stopa, rytmus a styl. Samozřejmosti těchto závodu je neopakovatelná atmosféra a pocit sounáležitosti.
První novodobé tele závody byly uspořádany koncem sedmdesátých let v americkém Coloradu pod názvem Summit Telemark Series. Sjeli se zde závodníci ze širokého okolí a samozřejmě nechyběla ani velká spousta přihlížejicích diváků. V roce 1981 následovaly závody v Mazama ve státě Washington. Ty se díky slalomu už svoji podobou přibližují tomu, jak vypadaji závody dnes.
Od roku 1985 se objevovaly pokusy prosadit telemarkové soutěže na mezinárodní úroveň. Podařilo se to až v roce 1987 a poprvé se konaly v zemi svého původu, tedy v Norsku. Jednalo se o první mezinarodní mistrovství v Hamsedalu. Sešla se tu jen hrstka účastníků. O rok později se šampionátu ve francouzkem Sankt Gervais učastnilo již 73 závodníků. Od roku 1997 se mistrovství světa pořáda pravidelně jednou za dva roky a učastní se ho závodníci z celého světa. Závody světového poháru se každoročne pořádaji ve střední Evropě, Skandinávii i v Americe. Každá jednotlivá země pořáda pod hlavičkou vlastního svazu závody lokálního a národního charakteru.
 
Od roku 1995 spadají tele soutěže pod mezinarodní organizaci FIS. Do tohoto roku byly zaštítěny ITF - International Telemark Federation. Při konáni Světového poháru v telemarkovém lyžování se závodnici mohou učastnit tří oficiálních disciplín: klasika, obří slalom a od roku 1998 krátká klasika. Při konání mistrovství světa je počet rozšířen na pět. Oproti SP je obohaceno o Super – G a paralelni slalom. Každá sportovní disciplína musí splňovat jisté parametry a ani zde tomu není jinak.
 
Obří slalom - brankami vymezena trasa od startu do cíle. Červená branka se pravidelně střídá s modrou. Branka je složena z vnitřní a vnější tyče. Závodník musí protnout pomyslnou spojnici mezi brankami, aby branu projel. Měří se výsledný čas obou kol a časy se sčítají. Vertikální převýšení musí být od 250 do 450 výškových metrů. Musí se skladat ze dvou soutěžních kol. Na start smí nastupovat jenom registrovaní závodníci reprezentujicí svoji zemi. Závodní oblek musí být označen plombou. Na start vlastního závodu nastupuje závodník na vlastní nebezpečí. Lyže musí být opatřeny bezpečnostním vázáním a závodník musí mít ochranou přilbu.
 
Paralelní slalom - dva shodné slalomy na jedné sjezdovce. Jeden z modrých tyčí a druhý z červených. Závodnici startuji ve stejný okamžik, měří se čas v cíli. Závodníci absolvuji jak červený tak modrý slalom, časy se sčítaji. Slalom je postaven z 12 - 18 bran označených červenou a modrou barvou. Výsledný čas jednoho kola musí být mezi 20 s a 25 s. Vertikalní převýšení může maximálně dosáhnout 100 m. Na start smí nastupovat jenom registrovaní závodníci reprezentující svoji zemi. Závodní oblek musí byt označen plombou. Na start vlastního závodu nastupuje závodník na vlastní nebezpečí. Lyže musí být opatřeny bezpečnostním vázáním a závodník musí mít ochranou přilbu.
 
Klasika - tato disciplína je považována za královskou. Skladá se z alpské, běžecké a skokanské části. Alpskou část reprezentuje obří slalom a super - G. Běžeckou úsek mezi 800m a 1500 m po rovině nebo do mírného kopce a jedna nebo dvě 360 stupňové zatáčky. Při běhu je dán časový limit mezi 150 s a 270 sekundami. V této části musí závodníci projevit zvládnutí bruslařské techniky. Skokanská část ověřuje zvládnutí techniky skoku a dopadu. Skokanské můstky jsou vysoké max. 1,5 metru a skoky na nich předvedené smějí dosahnout maximálně 30 metrů. Na start smí nastupovat jenom registrovaní závodníci reprezentující svoji zemi. Závodní oblek musí byt označen plombou. Na start vlastního závodu nastupuje závodník na vlastní nebezpečí. Lyže musí být opatřeny bezpečnostním vázáním a závodník musí mít ochranou přilbu.
 
Krátká klasika - zkracená verze klasiky složená ze stejných disciplín s rozdílem, že alpská část ma 20 - 25 bran, skok s maximem doletu 25 m a limit běhu 60-65 sekund.
 
Při posledních dvou zmiňovaných soutěžích se nehodnotí jenom výsledný čas a délka skoku, ale také technika a "umělecký" dojem. V případě nezdařeného telemarkového oblouku se připočítávají trestné sekundy. V současné době není omezena velikost vykrojení lyží a ani výška podložky pod vázáním při podnicích SP a MS.
 
text: "Pól"
Blog